
Rekrutacja na studia podyplomowe na rok 2026/2027
01.06.2026W dniu 20 czerwca 2026 odbyło się uroczyste wręczenie świadectw absolwentom pierwszej edycji studiów podyplomowych "Edukacja Zdrowotna". Dyplomy odebrało 56 absolwentów. W uroczystości udział wzięła Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty, oraz kuratorowie oświaty z całej Polski.
Uroczystość była okazją do wspólnego świętowania sukcesu pierwszego rocznika słuchaczy, ale także do podkreślenia ważnej roli, jaką edukacja zdrowotna pełni w wychowaniu dzieci i młodzieży. Od najbliższego roku szkolnego przedmiot ten stanie się obowiązkowy, co wymaga odpowiedniego przygotowania kadry dydaktycznej.
W wydarzeniu udział wzięła Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty, oraz kuratorowie oświaty z całej Polski. Uroczystość poprowadziły Paulina Boroń-Kacperek, kierownik Centrum Kształcenia Podyplomowego, oraz dr Barbara Grabowska, kierownik studiów podyplomowych w zakresie Edukacji Zdrowotnej. Władze uczelni reprezentowała prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW.
Edukacja zdrowotna to przedmiot, który realnie może wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo młodych ludzi, dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie nauczycieli. Cieszę się, że pierwsza grupa absolwentów kończy dziś studia podyplomowe na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. To dla Ministerstwa Edukacji Narodowej szczególnie ważny projekt, bo po raz pierwszy tak szeroko współpracujemy z uczelniami medycznymi przy przygotowaniu nauczycieli do nowego przedmiotu. Dziękuję nauczycielkom i nauczycielom za determinację oraz gotowość do pracy z uczniami w obszarze, który wymaga rzetelnej wiedzy, odpowiedzialności i wrażliwości


Niedawno, podczas spotkania z młodzieżą, usłyszałam, że szkoła zbyt mało przygotowuje uczniów do życia i dorosłości. Edukacja zdrowotna odpowiada właśnie na tę potrzebę. Nauczyciele prowadzący te zajęcia muszą być przygotowani nie tylko formalnie, ale też merytorycznie – do rozmowy z uczniami, rodzicami i środowiskiem szkolnym. Absolwenci tych studiów stają się specjalistami, którzy będą mogli wspierać młodych ludzi w przygotowaniu do zdrowego, dorosłego życia
Jako uczelnia medyczna mamy szczególną odpowiedzialność za wspieranie szkoły w przekazywaniu wiedzy o zdrowiu w sposób rzetelny, zrozumiały i oparty na faktach. Dlatego program studiów łączył perspektywę medyczną z praktyką pracy nauczyciela – od profilaktyki i zdrowia psychicznego po komunikację z uczniami, rodzicami i środowiskiem szkolnym. To podejście jest spójne z kampanią UMW „Zdrowiej wiedzieć”, w której podkreślamy znaczenie kompetencji zdrowotnych, przeciwdziałania dezinformacji medycznej i krytycznego korzystania ze źródeł informacji. Zależało nam, aby absolwenci kończyli te studia z poczuciem, że są dobrze przygotowani do prowadzenia nowego przedmiotu odpowiedzialnie i z pewnością wynikającą z solidnego zaplecza merytorycznego

Zgromadzeni wysłuchali wykładu prof. Marzeny Dominiak, prorektor ds. umiędzynarodowienia UMW, który dotyczył roli nauczycieli w kształtowaniu postaw zdrowotnych w codziennym dorosłym życiu. Absolwenci przygotowali także wystąpienie, które wygłosiły panie Barbara Szpilarewicz i Kamila Knysak.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wręczenie świadectw ukończenia studiów. Szczególne wyróżnienie otrzymał pan Krzysztof Wojtyra w uznaniu za jego aktywną postawę i wsparcie organizacyjne pierwszego rocznika słuchaczy. Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami oraz okazją do ostatnich rozmów przy poczęstunku.
Wszystkich nauczycieli chcących poszerzyć swoje kwalifikacje o przedmiot Edukacja Zdrowotna zapraszamy do rejestracji na kolejną edycję studiów podyplomowych przez system IRK.
Zachęcamy także do korzystania z darmowego podręcznika „Edukacja zdrowotna. Podręcznik dla nauczycieli” pod redakcją wykładowców UMW dr Jolanty Grzebieluch, dr Barbary Grabowskiej i dr Alicji Basiak-Rasały.
Foto: Krzysztof Ćwik/UMW











































































